FESTIWAL NAUKI W WSZP

Jak co roku Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem zaprasza do udziału w warszawskim Festiwalu Nauki.

W tym roku zapraszamy Państwa na:

SPOTKANIE KLUBOWE

Mazowsze a reszta Świata

Mazowsze zajmuje szczególną pozycję wśród wszystkich regionów Polski. To tutaj powstaje najwięcej nowych firm, a nakłady inwestycyjne mazowieckich przedsiębiorstw stanowią 1/4 wszystkich nakładów inwestycyjnych w kraju. Mazowieckie jest także największym rynkiem pracy w Polsce.

Jak sytuacja w regionie wygląda na tle innych regionów europejskich? a jak na tle innych regionów świata? Na te i inne pytania chcemy znaleźć odpowiedź prowadząc badania w ramach projektu "Trendy gospodarcze a zmienność mazowieckiego rynku pracy".

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z bieżącymi wynikami badań oraz do dyskusji nt. obecnej i przyszłej sytuacji na mazowieckim rynku pracy.

Prowadzący: dr Stefan Biczyński, mgr Małgorzata Skrzek-Lubasińska, dr Kazimierz Sikorski, dr Adam Kołodziejczyk

Wtorek, 22.09.2009, g. 17.00, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem, Dereniowa 52/54 sala 18

SPOTKANIE WEEKENDOWE

Scenariusz filmu animowanego

Spotkanie poświęcone będzie budowie scenariusza zaprezentowane na przykładzie kilkunastu filmów animowanych studentów ze szkół animacji z Polski, Litwy i Danii.

Prowadzący:  mgr Andrzej Wojnach

Sobota, 19.09.2009, g.15:00 - 17:00, Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem, Dereniowa 52/54 sala 18

LEKCJE FESTIWALOWE (zapisy grup poprzez biuro FN, rezerwacja i wydawanie zaproszeń w dniu 11 września w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW, ul. Pasteura 5a w godz. 15 – 17. Pozostałe wolne lekcje można rezerwować telefonicznie od 14 września (tel. 022 55 40 702, godz. 10 – 14).

Jak Cie widzą tak Cię piszą – autoprezentacja, Agata Bielacz, 21.09.2009 g.9.30, 25.09.2009 g.9.30

Umiejętność autoprezentacji pomaga w wielu ważnych momentach życia: podczas egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych, randek, czy spotkań biznesowych. Warsztaty przedstawiają zasady skutecznej prezentacji. Przybliżają język ciała, sposoby panowania nad głosem i odpowiadania na trudne pytania.

Zainteresowania i preferencje a wybór zawodu, mgr Iwona Centka, 23.09.2009 g. 9.30 i 11.30

Od małego naśladujemy różnych ludzi i ich zawody, niektóre zabawy szczególnie lubimy a inne nas nudzą. Czy z równą naturalnością wybieramy potem szkoły i studia? Czy uczniowie kierują się swoimi talentami i preferencjami czy też podążają za modami i rankingami płac?
Zajęcia mają pokazać młodzieży ich mocne i słabe strony. Opowiedzieć o zmieniającym się rynku pracy i o tym jakie cechy i umiejętności poszukiwane są przez pracodawców.
Prowadzący mgr Iwona Centka – Politolog, Wykładowca, Trener, Doradca Zawodowy, specjalista ds. PR

Naturalne predyspozycje a wybór zawodu, mgr Aleksandra Szurek, 24 i 25. 09.2009 g. 11.30

Wiele osób wybiera swoje studia i zawód pod wpływem chwilowej mody, kolegów, czy rodziców. Warto by ten wybór był podyktowany osobistymi predyspozycjami.
Podczas warsztatów będą przeprowadzane testy predyspozycji oraz udzielane wskazówki na podstawie jakich przesłanek decydować o swojej przyszłości. Na koniec spotkania zostaną omówione wybrane zawody i cechy charakteru wymagane przy ich wykonywaniu.
Warsztaty prowadzi Aleksandra Szurek - Socjolog, Trener, Doradca Zawodowy

Główne debaty tegorocznej edycji, organizowane przez biuro FN będą dotyczyły:

1. Humanistyki - jej stan był zawsze odzwierciedleniem stanu ludzkiej kondycji, wyrazem świadomości. Ostatnio jest niedoceniona, wręcz uważana za mało użyteczną. Czy nie potrzebujemy już niezaangażowanego myślenia, bezinteresownej kontemplacji, które zawsze służyły ideałowi wykształcenia? Co stało się z wykształceniem, skoro obecni studenci traktują studia jako drogę do budowania CV pod kątem przyszłego pracodawcy?

Jacy będziemy - czy humanistyka jest jeszcze potrzebna?

prof. Tadeusz Gadacz, prof. Robert Piłat, prof. Andrzej Leder

19.09.2009 g. 18:00, Pałac Staszica, Nowy Świat 72, Sala Lustrzana

2. Kosmosu – ostatniego, największego terytorium niezdobytego przez człowieka. Zapewne XXI wiek znów przyspieszy ekspansję w przestrzeń. Do gry wchodzą nowi uczestnicy, chcemy wrócić na Księżyc, a także zdobyć Marsa. Czy Polska zdąży wsiąść do kosmicznego pociągu?

Człowiek w Kosmosie; Miejsce Polski w kosmicznym wyścigu

gen. Mirosław Hermaszewski (pierwszy polski kosmonauta), prof. Zdzisław Kłos (Centrum Badań Kosmicznych, PAN), doc. dr Paweł Moskalik (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN), prof. Piotr Wolański (przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych, Politechnika Warszawska), prowadzenie: dr Stanisław Bajtlik (Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, PAN)

20.09.2009 g. 18:00, Stary BUW Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28 aula

3. Emancypacji – w XX wieku  kobiety zyskały prawa wyborcze, prawo do edukacji, prawo do wykonywania licznych zawodów.  Ale równość praw nie daje jeszcze równości szans i możliwości.

Niedokończona emancypacja

prof Magdalena Środa (UW), dr Agnieszka Graf (UW), prof. Małgorzata Fuszara (UW), Prof. Eleonora Zielińska (UW), Kazimiera Szczuka (IBL PAN), Prof Barbara Kudrycka (MNiSzW)

26.09.2009 g. 18:00, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmeście 26/28 budynek Starego BUW

4. Biologii syntetycznej – do której nauka dotarła od inżynierii genetycznej, przez biotechnologię. O wszystkich tych działach nauki powiadano w swoim czasie, że są igraniem z przyrodą, grą w Pana Boga.

Biologów gra w Pana Boga. Sąd nad biologią syntetyczną

prof Marek Wąsowicz, prof Piotr Girdwoyń, dr Takao Ishikawa, mgr Joanna Szlichcińska, Jarosław Pankowski, dr Weronika Chańska

27.09.2009  g. 18:00, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28 budynek Starego BUW

Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny. Więcej informacji www.festiwalnauki.edu.pl